User Tools

Site Tools


tr:start

FIXME Bu sayfa tamamiyle tercüme edilmesi. Lütfen tercümenin tamamlanması için yardım ediniz.
(tercüme tamamlandığında bu paragrafı siliniz)

Kıbrıs Sosyal Hareket Arşivi

A collaborative attempt in recording and digitizing our radical tradition.

Catalogues: Gruplar Dergiler El ilanları Broşürler

How can you help?

  • Παρέχοντας πρόσβαση σε προσωπικά ή άλλα αρχεία που περιέχουν περιοδικά, μπροσούρες, φυλλάδια, αφίσες, γκράφιτι, φωτογραφίες κλπ από δράσεις του ριζοσπαστικού κινήματος στην Κύπρο
  • Προσεκτικό σκανάρισμα εντύπων
  • Δακτυλογράφηση των άρθρων ή επιμέλεια του αποτελέσματος της αυτόματης Οπτικής Αναγνώρισης Χαρακτήρων (OCR)
  • Ανεύρεση των πρωτότυπων ηλεκτρονικών αρχείων των εντύπων (PDF, doc/docx/odt/rtf/html documents, αρχεία προγραμμάτων σελίδωσης κλπ) όπου αυτά διασώθηκαν
  • Κατηγοριοποίηση του υλικού και ανέβασμα του στο παρών site και στο archive.org
  • Ενημέρωση του Καταλόγου μας, ώστε ανα πάσα στιγμή να γνωρίζουμε τι υλικό δεν ανακτήσαμε ακόμα, και ποιες εργασίες εκκρεμούν
  • Συγγραφή σύντομων ιστορικών σημειωμάτων που να συνοδεύουν κάθε έντυπο, ή και κάθε τεύχος
  • Επαφή με τις/τους αρχικές/ους συγγραφείς ώστε να τους ζητηθεί η απελευθέρωση των κειμένων τους στα Πολιτιστικά Κοινά, κάτω από μια άδεια ελεύθερου περιεχομένου.
  • Μετάφραση του υλικού σε άλλες γλώσσες (το site προσφέρει την δυνατότητα μετάφρασης κάθε σελίδας σε τρεις γλώσσες: Ελληνικά, Τουρκικά, Αγγλικά. Αν παρουσιαστεί η ανάγκη μπορούν να προστεθούν και άλλες γλώσσες)

Hareket Arşivi, ada çapında Kıbrıs radikal hareketinin tarihini; geçmiş on yıllara vurguyla, ama bununla sınırlı kalmadan, mevcut yayınlar üzerinden kayda alma girişimidir.

Bu malzemenin farklı dijital formatlarda herkesin erişimine elverişli olabilmesi niyetiyle, görme kısıtlılığından muzdarip kişilerin de gereksinimlerini de göz önünde bulunduruyoruz.

Arşivin zamana direnebilmesi, diğer bir deyişle basılı malzemenin fiziksel bozulması ile ileriki yazılımlarda okunamayacak, kısa ömürlü, dijital-olmayan arşivleme metodlarının ötesine geçilebilmesi elzemdir. Buna paralel olarak, arşive geridönülmez şekilde zarar verebilecek “tek hata”yı hedef alarak, herhangi bir kişinin arşivi kopyalayabilmesi kolaylaştırılacaktır.

Bu çaba kolektif olduğu ölçüde daha da anlam kazanır, bu nedenle websitesi katılımcı düzenlemeyi desteklemektedir–yani bir Viki sayfasıdır. Yapabileceğiniz herhangi katkıya müteşekkiriz, ayrıca yakında dijitalleştirme çalıştayları yapmayı ve Arşiv’in idaresi ile meşgul olacak bir açık kurul oluşturmayı hedefliyoruz.

tr/start.txt · Last modified: 2021/07/31 10:30 (external edit)